נהיגה בשכרות עונש והאם זה פלילי

אחת מעבירות התנועה החמורות לא רק כאן במדינת ישראל, אלא בעולם כולו, היא נהיגה תחת השפעה של אלכוהול ו/או סמים. במדינת ישראל, קיים חוק של פיו לפני שהמשטרה עוצרת נהג על נהיגה בשכרות עונש חייב להיות מוצדק ולהיות מוטל מתוך סיבה שהפעלת רכב מנועי בוצעה תחת השפעת אלכוהול. על מנת לסייע לשוטר להצדיק את המעצר, הנהג יתבקש לבצע בדיקת פיכחון בשטח בזירת המעצר.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

תביעת נהיגה בשכרות

בחלק מהמקרים, הנהג מתבקש לעבור בדיקת נשימה, ואם תוצאות הבדיקה מראות שהוא נהג מעבר למגבלה החוקית של צריכת אלכוהול, המשטרה תשתמש בתוצאות אלו בבית המשפט על מנת לבסס עילה למעצר. במקרים אלו, חשוב מאוד שהנהג יהיה מיוצג על ידי עורך דין תעבורה.

תוצאות בדיקת נשימה קבילות נגד נהגים בתביעת נהיגה בשכרות. חשוב להבין שסירוב לגשת לבדיקה משמש בבית המשפט כראיה לכך שהנהג מאמין שהוא אשם.

למטרות קביעת חומרת העבירה והמעצר, אם הנהג לא נעצר בגין נהיגה בשכרות בחמש השנים הקודמות, הוא נחשב ל"עבריין ראשון", גם אם יש לו רשומות אחרות ישנות יותר מחמש שנים על אותה עבירה.

מקרים בהם עבירת נהיגה בשכרות לא בוצעה לראשונה

אם הנהג נעצר על נהיגה בשכרות במהלך חמש השנים הקודמות, והוא נכשל בבדיקת הנשימה, הרישיון שלו יושעה למשך שנה. אם היה לכם מעצר על נהיגה בשכרות במהלך חמש השנים הקודמות, וסירבתם לבדיקת הנשימה בעבירה הנוכחית, העונש יפעל למשך 36 חודשי מאסר.

בקביעת העבירה הראשונה, מעצר על נהיגה בשכרות במהלך חמש השנים הקודמות שהובא לדיון בפני בית המשפט, או שהוביל להשעיית הרישיון של הנהג, אבל הוא הסכים לבצע בדיקת נשיפה, הוא לא יוגדר כעבריין ראשון. רק אם הנהג ניגש לבדיקה לאחר ביצוע העבירה הנוכחית של נהיגה בשכרות, ונמצא לא אשם, הוא יוגדר כעבריין ראשון.

השעיית רישיון נהיגה לנהגים שזו אינה העבירה הראשונה שלהם

נהגים שנהגו בעבר תחת השפעת אלכוהול, אינם יכולים לבקש הקלה בעונשם, ועורך דין מומחה לתעבורה יגיש בשמם בקשה להיתר נהיגה מוגבל. השעיית הרישיון מגיעה בעקבות מעצר על נהיגה בשכרות וכישלון או סירוב הנהג לבצע את בדיקת הנשימה. חשוב לזכור כי לתוצאות של ביצוע הבדיקה או סירוב לבצע אותה יש השלכות שונות לחלוטין.

לא משנה אם סירבתם לבצע את הבדיקה או ביצעתם אותה, שום דבר לא יקרה לרישיון שלכם בגלל כישלון בתוצאות הבדיקה או הסירוב לבצע אותה. במקרה של בדיקת נשימה, השעיית הרישיון תהיה למשך חצי שנה, שנה או 36 חודשים, בתנאי שאין מעצרים אחרים, ובתום זמן ההשעיה אתם רשאים לנהוג עם עמידה בכמה דרישות קלות ולאחר תשלום קנס.

 

קנס ודוחות תעבורה

נהג שביצע עבירת נהיגה בשכרות אינו רשאי, בכפוף לחוק, לנהוג, עד שישלם את הקנס. אם הוא נתפס נוהג לפני ששילם את הקנס, גם אם תקופת השעיית הרישיון שלו הסתיימה, הוא יימצא אשם בנהיגה בלתי חוקית וככל הנראה יקבל דוח בגין נהיגה ברישיון תלוי.

מואשמים בעבירת תנועה? החשיבות שבבחירת עורך דין

אם אתם מואשמים בעבירת תנועה, בין אם מדובר בעבירה חמורה כמו נהיגה תחת השפעה של אלכוהול או סמים ובין אם בעבירה קלה יותר, שווה להתייעץ ולהיעזר בעורך דין המתמחה בענייני תעבורה. מומלץ מאוד שלא להקל בכך ראש ולבחור עורך דין עליו אתם יכולים לסמוך במאה אחוזים. תוכלו לברר דרך המלצות מאנשים שאתם מכירים או להשוות בין כמה עורכי דין ברשת האינטרנט.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה