עבירה פלילית שיש עמה קלון – מה זה אומר בעצם?

עבירה פלילית שיש עמה קלון, קשורה לפעולה פלילית שבוצעה על ידי נבחר ציבור באופן לא מוסרי. איש הציבור ביצע עבירה פלילית חמורה ללא חשיבה על השלכותיה הן הצרות והן הרחבות. בדרך כלל מדובר בעובד ציבור שהביעו בו אמון אך הוא מעל באמון הציבור וביצע מעשים שפגעו בסובבים אותו ובציבור. לאור חומרתם של המקרים השונים, אין עליהם מחילה ולכן נותר באדם זה אות הקלון על מעשיו ועל חוסר המוסריות שלו. למידע נוסף התייעצו עם עורך דין פלילי.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

פרטי העבירה הפלילית

בית המשפט בוחן לעומק את העבירה הפלילית הספציפית שבוצעה תוך התייחסות לכמה נקודות אקוטיות: מבצע העבירה, תפקידו, מעמדו והלך רוחות בתקופה בה בוצעה העבירה, מהות העבירה, הנסיבות שהובילו להתנהלות זו, לתדירות בה בוצע מעשה פלילי זה ושיקולי מדיניות משפטית ראויה.

לאחר בדיקה מדוקדקת של המקרה, מקבל במקרים רבים בית המשפט החלטות שמשפיעות באופן ישיר על עתידו המקצועי והתעסוקתי של אדם זה. לאור המעשה הוא לא יוכל לחזור לעיסוקו הקודם כאיש ציבור ולא לכהן במשרות ציבוריות אחרות. הסיבה להחלטות הללו נובעת מכך שאיש ציבור זה אינו מסוגל לשאת באחריות ציבורית ולקבל החלטות שקולות שהן לטובת הציבור לאחר שמעל באמון הציבור.

למען יראו וייראו

מטרת בית המשפט המכריע בכל סוגיה אם עבירה פלילית מסוימת נושאת עמה גם אות קלון, מבוססת על פרטי האירוע הספציפי. המגמה החשובה היא להאיר את עיניהם של עובדי ציבור אחרים למען יראו וייראו כדי שלא יישנו מקרים מסוג זה.

החלטות בית המשפט בעניינו של איש ציבור אשר ביצע פעולות לא מוסריות גורמות לחסימת דרכו בתפקידים ביטחוניים או ציבוריים. האיסור שחל עליו על הגשת מועמדות לרשויות המקומיות ולכנסת, אי היכולת להיכלל בוועד של עמותה ציבורית ובתפקיד של נציב קבילות הציבור, יוצרים סיטואציה שהוא מסיים את חייו הציבוריים בדרך כלל לאחר שנים רבות בתחום זה.

עורכי דין המואשמים כי ביצעו עבירה פלילית הנושאת עמה קלון עלולים שלא להתקבל ללשכת עורכי הדין, אנשי צבא ש'יבלו גזר דין מסוג זה על פי הדין הצבאי, יורדו בדרגתם עקב כך.

עובדים בעלי מקצועיות ייחודיים שהם תפקידי אמון בין איש השירות לבין הלקוח, כמו שמאי מקרקעין, אופטומטריסט, עובד חינוך, מתווך או סוכן ביטוח, לא יוכלו לעסוק בכך כיוון שללקוחות קשה להאמין לאנשי המקצוע הללו לאור אות הקלון שהוטל עליהם.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה