שוד קשישים

קשיש הוא אדם מבוגר אשר מתקשה מאוד להגן על עצמו. כל עבירת אלימות כלפיו נחשבת לקשה ובוודאי כאשר מדובר על שוד שהוא כשלעצמו מהווה עבירה פלילית חמורה מאוד גם בנסיבות אחרות. שוד הוא עבירת גניבה שמתבצעת תוך כדי הפעלת אלימות או איומים כנגד אדם או נכס. מטרת האלימות היא ליטול חזקה על הדבר  הנגנב או כדי להתגבר על התנגדות או למנוע אותה. החוק אינו מבחין בין אלימות שהתבצעה בזמן הגניבה או אחרת שהייתה קיימת בסמוך אליו או לפניו. יתרה מזאת. די אם התנהגות התוקף גרמה לפחד אצל הקורבן כדי שהיא תיחשב לעבירת שוד. עצם הפגנת הכוחניות הנ"ל היא העיקר מבחינת החוק ואין לה קשר בין מידתה או הנזקים שנגרמו לצורך ההרשעה. כמובן, שנסיבות האירוע נלקחות בחשבון בעת הטלת העונש.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

עונשים

קשיש מוגדר כאדם שמעל לגיל 65. עבירות שוד קשישים יכולות להתבצע במקומות שונים, בבית, ברחוב ובמקומות אחרים. העונש המקסימאלי על עבירה כזאת לפי סעיף 402 לחוק הוא 14 שנות מאסר, ובמקרה והיא מתבצעת בנסיבות מחמירות הוא עולה ל 20 שנות מאסר. נסיבות מחמירות מוגדרות כאשר שני אנשים לפחות שותפים לשוד וכאשר השוד הינו מזוין אשר במהלכו משתמשים השודדים בנשק קר או חם. (קראו על החזקת סכין) העונש נחשב לחמור ומטרתו להצהיר על סלידת מערכת החוק מעבירות שפלות כאלו, לקיים הרתעה ולהגן על הקשישים בכל מקום בו הם נמצאים. לצד עבירות שוד ישנם חוקים נוספים המגנים על קשישים מפני תקיפות שגורמות לחבלה. העונשים הללו דומים בחומרתם לאלו הנקבעים על קטינים ואנשים חסרי ישע, ולמעשה, מציגים את מחויבות החוק להגנה מרבית אפשרית עליהם.

 

שוד קשישים

תהליך העמדה לדין

התהליך של בירור עבירה כנגד קשישים והעמדה לדין של התוקפים הינו מורכב. במידה והעבירה בוצעה ברחוב, היו לה עדים והחשוד נתפס בו במקום הרי שמרבית הסיכויים שהוא יילקח למעצר ויבלה בו לפחות מספר ימים ועד להשלמת החקירות. במידה והעבירה התבצעה בבית הקשיש והחשוד לא נתפס הרי שהמשטרה תנסה למצוא אותו על סמך עדויות, מצלמות אבטחה היקפיות ובאמצעים אחרים העומדים לרשותה כולל מודיעין. כאשר ייפול חשד סביר על חשוד הוא ייעצר ויובל לשופט מעצרים שיחליט נוכח הראיות שהמשטרה מביאה. עורך דין פלילי יכול לסייע לחשוד כבר ברגע שהוא נעצר  ועוד לפני החקירה הראשונה שנערכת לו.  יש לו זכות לשוחח ולקבל ייעוץ בעת הזאת ובמסגרתו יכול עורך הדין לתאר לפניו את התנהלות החקירה הצפויה, להסביר לו מה לומר ומה לא לומר. צריך לזכור, כי החשוד חייב לגונן על עצמו מהפללה ועורך הדין מנחה אותו על הדרכים לעשות זאת. טעויות שנעשות בשלב חקירת עבירת שוד קשישים יכולות להזיק לו מאוד בהמשך הדרך, לקראת השימוע שעוד צפוי לו, וכמובן, בדיונים בבית הדין, אם יוחלט לקיימם.

 

שירותי עורך דין

צריך לזכור, כי העבירות הללו חמורות מאוד ויכולות לפגוע למשך זמן רב באנשים הנחשדים. לא תמיד האדם שנתפס אכן היה קשור לעבירה. יכולים להיות מקרים בהם הוא היה בסביבת הבית שבו נערך השוד והוא נתפס על לא עוול בכפו. אדם ללא עבר פלילי לא מכיר את התהליך ועלול ליפול קורבן לנסיבות אומללות מבחינתו. לעומת זאת, עורך דינו מכיר היטב את הסיטואציות הללו ויסייע כבר בשלב החקירות הראשונות. הוא יכול לבקש ביטול התיק או הסדר טיעון בעת הליך שימוע, וכמובן, להגן עליו בבית המשפט. כל הקלה ללקוח יכולה לסייע לו רבות, ומשום כך, מומלץ לו לשכור שירותי עורך דין בעל מוניטין בתחום.

 

 

עוד באתר:

החזקת סם לצריכה עצמית

סגירת תיק משטרתי

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה