שימוע לפני הגשת כתב אישום

לפני הגשת כתבי אישום לבית משפט על עבירות פליליות קיים תהליך ארוך ומורכב. ראשיתו היא כמובן, באירוע המחולל את כל התהליך שמגיע לאחר ביצוע מעשה פלילי, לאחר הגשת תלונה, לאחר, חקירות סמויות על נאשם שהופכים לגלויות ועוד. ברגע שהמשטרה מעורבת היא אמורה להתחיל בפעולה לבירור כל הנושא. לא כל תלונה מחייבת חקירה במיידית מאחר והיא אמורה להיות מלווית בראיות נסיבתיות ובעובדות. כמובן, שיש מצבים ברורים בהם נעשו עבירות פליליות, מציאת גופה, שוד אלים, תפיסת כמויות סם אצל סוחרים ועוד. במקרים בהם לא נתפסו חשודים כבר במקום, ייעשה מאמץ למצוא אותם ולהביאם בפני שופט תורן המחליט על מספר ימי המעצר הנדרשים לצורך מיצוי החקירה. יש מצבים בהם החשודים נשלחים למעצר בית או משוחררים עם הגבלות שונות עד לזימונם לחקירה ועוד. הכול על פי הנסיבות.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

ייעוץ לפני חקירה

נוכחות עורך דין פלילי חשובה כבר בשלב הראשון, בעת הגשת התלונה או הזימון הראשוני לחקירה על ידי המשטרה. כל חשוד זכאי על פי החוק לשיחה מקדימה עם עורך דין טרם כניסתו לחקירה. נקודת זמן זאת הינה קריטית מאחר והחשוד יוכל לקבל ייעוץ מקיף שימנע ממנו עשיית טעויות בעת החקירה. עורך הדין יכול לעדכן אותו על אופי התנהלותה, להסביר לו איך להתנסח על מנת שלא להפליל עצמו. לעיתים, הייעוץ יהיה לשמירה על זכות השתיקה, ועוד. צריך לזכור, כי מטרת החשוד הוא לגונן על עצמו ומולו ניצבים חוקרים אשר יעשו רבות למען קשירתו למעשה הפלילי. הם, לעיתים, משתמשים, במדובבים שמוכנסים לתא המעצר, או כאלו שכאילו נפגשים עם החשוד באקראי. לפעמים, הם מעמתים את החשוד מול המתלונן.

 

טיפול עורך דין בעת שימוע

שימוע לפני הגשת כתב אישום

הפגישה עם עורך הדין והייעוץ שלו חשובים כדי למנוע סיבוכים אפשריים ומניעתם מסייעת בעת שנערך שימוע לפני הגשת כתב אישום. השימוע הוא שלב הכרחי בתהליך ובמסגרתו מתעמתים החוקרים עם החשוד וחוקרים אותו על נסיבות העניין. כאן יכול עורך הדין לקבל את כל חומר החקירה ולנהל מול חוקרי ותובעי המשטרה ומול עורכי הדין של הפרקליטות משא ומתן בעניינו של לקוחו. מסמכים וראיות שיציג עורך הדין יכולים לסייע לשכנע את החוקרים שאין די חומר מוצק להגשת כתב אישום.

 

יש מקרים, בהם יתברר כי עדיף לסגור את התיק מחוסר עניין לציבור, או בגלל שחומרת העבירות אינו רב. זהו התסריט הטוב ביותר עבור החשוד ועורך דינו מאחר ובמקרה כזה ניתן גם למחוק את הרישום הפלילי שנרשם במשטרה.

יתרונות בהסדרי טיעון

במקרים בהם יש כוונה לגשת לבית משפט ניתן לנסות למנוע אותה ולהציע לפרקליטות ולמשטרה להגיע להסדר טיעון שנועד למנוע הגשת כתבי אישום. הרווח לחשוד מהסדר כזה יכול להיות רב. העונש במסגרתו יכול להיות קל ביחס לעונש שיגיע לאחר המשפט. בנוסף, לא יהיה צורך בבזבוז זמן בבית משפט, בהוצאת כספים מיותרת ובעגמת נפש מצטברת. עורך הדין יציע סידור כזה ללקוחו, וכמובן, שההחלטה הסופית היא שלו. יכול, בהחלט, להיות מצב בו הוא רוצה להגיע לדיון משפטי כדי להוכיח חפותו, אבל לפחות הוא עושה זאת כאשר הוא מקבל מידע כולל ומקיף על הסיטואציה שהוא נתון בה, וכן, על הסכנות האפשריות הצפויות או הרווחים עקב הליכה לדיון משפטי.

 

גם במקרים בהם נסגר תיק או עדיין הוא תלוי ועומד ללא החלטות יש צורך בשירותי עורך דין. הוא יכול לברר על מצב התיק, לדרוש מחיקת רישום פלילי ולבצע עבור לקוחו מטלות חשובות נוספות בנושא. מומלץ לשכור שירותי עורך דין בעל מוניטין בתחום.

 

 

עוד באתר:

שוד קשישים

תעודת יושר – המדריך המלא

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה