ייעוץ לפני חקירה

המשטרה מזמנת לחקירה אנשים אשר הוגשו נגדם תלונות, או אנשים אשר היא עצמה עוצרת בעת ביצוע עבירה פלילית. במקרים מורכבים הזימון לחקירה נעשה כאשר הנאשם עצור, לעיתים, הזימון נעשה לאחר חקירה סמויה שנערכת תקופת מה ובעוד נסיבות. בכל מקרה כזה, עומדות לנחקר מספר זכויות בסיסיות. יש זכויות הניתנות לבגירים ויש לקטינים. לא תמיד הם מכירים את סמכויותיהם. ניתן לומר, כי במקרים רבים הם מגיעים בפעם הראשונה לחקירה כזאת ואינם יודעים איך להתנהל במהלכה. מומלץ לשכור שירותי עורך דין פלילי במקרים כאלו ובמיוחד בחמורים והמורכבים שביניהם. הוא יכול לייעץ איך להתנהג, מה לומר, ומה לא לומר במהלך החקירות.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

איך ולמה מתנהלת חקירה?

כדי להבין לעומק את הסיטואציה שחשוד יכול להיקלע אליה אזי יש צורך להבין מהי מטרת החקירה. החקירה היא חלק מתהליך שבו יחידת המשטרה החוקרת מקרה פשע מתוך מטרה להשיג ראיות להגשת כתב אישום. עדות של הנאשם ואנשים אחרים שהיו עדים למעשה הפשע היא חלק בלתי נפרד מהממצאים, העובדות והראיות שמוגשות בתיק החקירה. הפרקליטות בוחנת את כל החומר ומחליטה אם יש צורך בהגשת כתב אישום או שנסיבות המקרה אינן מצדיקות הגשתו. המשטרה בעצמה יכולה להחליט שאין די ראיות הקושרות את החשוד להגשת כתב אישום או שהתיק ייסגר מחוסר עניין לציבור. צריך גם לציין כי חקירה מתחילה רק כאשר יש תשתית ראייתית לביצוע עבירה. כך, שהמשטרה אינה חייבת לחקור תלונות סרק.

 

ייעוץ לפני החקירה

התנהלות מול חוקרי המשטרה

חשוב לזכור, כי תפקידו של נחקר במשטרה הוא לגונן על עצמו ותפקידו של עו"ד פלילי להבהיר לו את העובדה הזאת. ייעוץ לפני חקירה עם עורך דין פלילי היא זכות בסיסית המוקנית לחשוד, ונוכחותו חיונית מאחר שלב החקירה הוא אחד מהיסודות עליהם מושתת כתב האישום המוגש אחר כך בבית המשפט. חוקרי המשטרה היו מעדיפים לחקור את החשוד לפני שהוא משוחח עם עורך דינו, ובמקרים רבים, אינם מודיעים לו על זכותו הבסיסית. מטרתם היא להוציא ממנו הודאות ואמירות אשר יגרמו לו לקשור עצמו לעבירות. קיימים, בהחלט, מקרים בהם החשוד מסבך עצמו שלא לצורך ומפסיד נקודות חשובות בתהליך הארוך על חפותו. במקרים חמורים יותר, כאשר החשוד אינו בעל עבר פלילי ומגיע לראשונה אל המערכת המשטרתית הוא חשוף עוד יותר לפגיעות אלו. צריך לציין, כי נוכחות של עורך דין מסייעת גם מבחינה נפשית לנחקר הנתון בלחץ גדול.

 

חשיבותו של עורך דין פלילי

ידע נותן כוח וכאשר הנחקר יידע מראש על מה שממתין לו בחקירה הוא יהיה הרבה יותר ממוקד, והביטחון העצמי שלו יעלה. עורך הדין יעביר לו אינפורמציה על תהליך החקירה, התנהלותה, זכויותיו, והכרת הסיטואציה בטרם ייחקר ועובדה זאת גם תשליך על אופי החקירה. צריך עוד לציין, כי המשטרה נוקטת בשיטות שונות להשגת מידע מפליל על חשוד. מדובר על הכנסת מדובב לתא המעצר, על עריכת מפגש אקראי בינו לבין החשוד, על עימות בינו לבין המתלונן וכדומה. עורך דין יכול להתריע על כל אלו. חשיבות עורך הדין רבה גם לאחר סיום החקירה. הוא נדרש בעת עריכת שימוע בפרקליטות בטרם הגשת כתב אישום על ידה.  בנוסף, במקרה והתיק עדיין תלוי ועומד אז עורך דין יכול לבקש לדעת מה גורלו, לבקש  סגירתו ומחיקת הרישום הפלילי וכדומה. מומלץ לשכור שירותי עורך דין בעל מוניטין בתחום אשר יכול לסייע לחשוד בכל התהליך. זיכוי חשוד, חיוני מאין כמוהו ויגרום לכך שלא יהיה לו רישום פלילי שיעיב על חייו העתידיים.

 

 

עוד באתר:

סחיטה באיומים – מה חשוב לדעת?

תקיפה בנסיבות מחמירות

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה