הונאה בכרטיס אשראי

השימוש בכרטיסי אשראי גובר לאורך השנים בשל סיבות שונות. ראשית, נוח מאוד להשתמש בכרטיס אשראי. אין צורך להחזיק מזומנים ו/או פנקסי צ'קים. בעלי עסקים רבים מעדיפים תשלום בכרטיסי אשראי בגלל הגיבוי והביטוח של חברות האשראי ובגלל נוחות. גניבת כספים באמצעות כרטיסי אשראי מכונה הונאה. העבירה הזאת מטופלת בצורה תקיפה על ידי המשטרה וגורמי האכיפה האחרים, וכן, על ידי בתי המשפט. כל הונאה בכל היקף מטופלת בחומרה רבה. העבירה החמורה ביותר היא זיוף כרטיסי אשראי והיא מהווה כתם לכל החיים. יש קושי בלכידת מבצעי העבירות הללו, ועל אלו שכן  נתפסים משתיתים עונשים כבדים, ובנוסף, הם מסומנים כעבריינים לשנים רבות קדימה ואף לכל חייהם. עבירות הונאה רבות אינן מדווחות למשטרה אלא לחברות האשראי. סיבות אלו ואחרות גורמות לכך שעבריינים בתחום לוקחים סיכונים מתוך תקווה שלא להיתפס.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

שיטות הונאה

מבחינים במספר שיטות של הונאה בכרטיסי אשראי. יש גניבות פשוטות שנעשות על ידי גניבת זהויות או כרטיסים ואחרות מתוחכמות יותר תוך כדי הסתייעות במכשירים מיוחדים. בכל מקרה, הדבר יוצר כאב ראש לבעלי העסקים ובעיקר לחברות כרטיסי האשראי אשר, לרוב, סופגות את ההפסדים. חברות אלו מחזיקות מנגנוני ביטחון לפתרון בעיות שונות וניתן להתקשר אליהם בכל מקרה של גניבה, אובדן כרטיס וכדומה.

 

  • שיטה ראשונה היא באמצעות הטלפון או האינטרנט  תוך שימוש בפרטים מזויפים. העבריין מצליח להשיג את פרטי בעל הכרטיס באמצעות שברים משומשים. את הפרטים הללו הוא מעביר לחברת האשראי והיא מחייבת את חשבונו של בעל הכרטיס. העבריין מוסר כתובת פיקטיבית למשלוח השייכים לאנשים מבוגרים או לאנשי קש וכך הוא מקבל את הסחורה אליו.
  • שיטה שנייה היא רכישות שמתבצעות באמצעות כרטיסי אשראי גנובים או אבודים. בשיטה זאת מנצלים את העובדה שבעל הכרטיס אינו מודע לכך כי הוא נגנב וטרם הודיע על כך למנגנון הביטחון של חברת האשראי.במקרים רבים, מצליח הרמאי להערים על בעלי החנויות מוכרי הסחורה. יחד עם זאת, יש מקרים בהם הם משתפים פעולה עימו כדי לזכות בעמלות ממנו על הסכמתם להשתמש במכשירי הסליקה.
  • שיטה שלישית היא על ידי העתקת נתוני הפס המגנטי באמצעות מכונה מיוחדת המכונה שפתיים. בעל הכרטיס אינו מבחין בהונאה מאחר והכרטיס נשאר אצלו. לעומת זאת, העבריינים משתמשים בנתונים לביצוע רכישות.
  • שיטה רביעית היא באמצעות רכישה באינטרנט. כאן מבקשים המחייבים גם את 3 המספרים הנמצאים בגב כרטיס האשראי, וזאת, לוודא שהכרטיס אכן נמצא בידי בעליו ברגע הרכישה. הונאה זאת קשה מאחר ונדרש לעבריינים זיכרון פנומנאלי כדי לזכור מספרים רבים בעל פה. ניתן לבצע רכישות רבות ובסכומים גבוהים בדרך זאת.

 

הונאה בכרטיס אשראי

עונשים וטיפול עו"ד

העונשים המוטלים על הונאת כרטיסי אשראי הינם כדלקמן: הנוטל כרטיס אשראי שלא ברשות מתוך כוונה להשתמש בו שלא בהסכמת הלקוח או לאפשר להשתמש בו דינו מאסר  3 שנים. המשתמש בכרטיס חיוב שלא בהסכמת הלקוח יכול להיענש עד 3 שנות מאסר – ובנסיבות מחמירות עד 5 שנות מאסר. עונשים מוטלים גם על אנשים אשר מחזיקים בידיהם מכשירים לזיוף כרטיסי אשראי. הוא הדין לגבי זיופים על כרטיסי חיוב של המנפיק ללא הסכמתו ועוד. בתי המשפט קובעים את העונשים על פי פרמטרים שונים בהם: חומרת העבירה ונסיבותיה, גובה הסכומים שנגנבו ועוד. עורך דין פלילי הבקיא בנושאים אלו יכול לסייע לכל מי שנחשד בעבירות אלו. הוא יידע לייצגו כיאות בפני בית המשפט. הדבר חשוב במיוחד כאשר העבירה נעשתה בפעם הראשונה, ובמקרים אלו, יכול בית המשפט לגלות גמישות בעת קביעת העונש.

 

 

עוד באתר:

קבלת דבר במרמה

סגירת תיק משטרתי

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה