סגירת תיק משטרתי

עבירה פלילית מחייבת רישום משטרתי כחלק בלתי נפרד מהנוהל הקבוע. קיימים שני מאגרים פליליים.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

  • האחד רישום משטרתי שהוא מעין מאגר מידע פנימי השייך למשטרה בו נרשמים רישומים על תיקים התלויים ועומדים הממתינים לבירור דין, תיקי חקירה שנסגרו מחוסר עניין לציבור או חוסר ראיות ועוד.
  • מאגר משטרתי אחר הינו מרשם פלילי אשר בו קיימים רישומים אודות הרשעות ועונשים של בתי משפט ובתי דין פליליים בשל עבירות מסוג פשעים ועוונות, צווי מבחן, צווים בדבר התחייבות להימנע מעבירה, צווים לביצוע שירות לציבור ועוד.

שני המאגרים חסויים לעיון לכלל הציבור הרחב למעט מקרים בהם מתיר החוק לעשות זאת. למרות קיום החוק, מידע על רישום פלילי יכול להיות מועבר בדרכים לא חוקיות לגורמים ואנשים המעוניינים בכך. כך, שהנזק יכול להגיע בדרכים שונות.

 

נזקי הרישום הפלילי

רישום פלילי מכל סוג יכול לגרום לנזקים שונים לבעליהם לאורך השנים. הפגיעה היא באיכות החיים ויכולה לגרום להפסד מקומות עבודה נחשקים, לגרום לשלילת רישיונות נשק ורכב, לפגוע בהליכי אימוץ, לפגוע ביציאה לחו"ל או בהגירה למדינה זרה ועוד. הרצון של בעלי הרישום הוא למחוק אותו בהקדם האפשרי. סגירת תיק משטרתי קל יותר לביצוע בעיקר בגלל שהרישום הפלילי בו אינו מגיע לאחר הרשעת בית משפט. בכל מקרה, מומלץ לערב עורך דין פלילי בבקשה לסגירת תיק משטרתי בגלל הידע והניסיון שהוא מביא עימו. יחד עם זאת, אנשים הרוצים להגיש בקשה לביטול רישום של תיק סגור יכולים לעשות זאת בעצמם.

 

גורמים לביטול תיק משטרתי

ביטול רישום מותנה במספר גורמים:

  • הראשון ואחד החשובים בהם הוא הזמן שחלף מיום התרחשות האירוע. לבגיר – מדובר על 10 שנים במקרה של עבירת פשע שהעונש עליה הוא 3 שנות מאסר, או 7 שנים על ביצוע עבירת עוון שהעונש עליה הינו בין 3 חודשים ל 3 שנים.
  • כמות הרישומים במאגר הפלילי שיש למבקש,
  • מהות העבירות המיוחסות להם ומידת חומרתן.
  • שיקולים נוספים הינם צורכי המשטרה בשמירת הרישום.

את הבקשה יכול להגיש רק האדם שלגביו קיים הרישום או עורך דין המטפל בענייניו. לצד טופס הבקשה מומלץ לצרף מסמכים חשובים, המלצות ממקומות העבודה ומהשירות הצבאי, אישורי לימודים וכדומה. בבקשה מטפלת חוליית ביטול רישום במדור המידע הפלילי אשר במטה הארצי של המשטרה.

 

סגירת תיק משטרתי

מחיקה דרך מוסד הנשיאות

מרשם פלילי עובר תהליך מחיקה שנמשך עשר שנים וזאת לאחר שמסתיימת תקופת ההתיישנות על העבירה. תהליך זה ארוך ורבים היו שמחים לקצרו. הקלות במרשם פלילי ניתן לבקש אך ורק דרך מוסד הנשיאות שעושה זאת בהתאם לחוק קיים. הנשיא מוסמך לחנון, לקצר, להקל או לבטל רישומים פליליים, והשיקולים המנחים אותו שונים מאלו של בתי המשפט שגזרו את העונשים. כאן, קיים הרצון להקל על אנשים שפשעו ואשר רוצים להשתקם. רישום פלילי, בהחלט, מסייע במגמה זאת.

 

פעילות עורך הדין

קיימים מקרים רבים בהם הרישום הפלילי עדיין קיים למרות שבפועל לא קודם התיק על ידי המשטרה לפרקליטות לצורך בירור נושא העמדה לדין. בתקופה ארוכה כזאת יכול להשתבש מהלך החיים של המעורב בגין הרישום הפלילי מאחר והוא לא יכול להציג תעודת יושר נקייה. במקרים אלו ובמקרים נוספים מעוניין האדם לבטל את הרישום הפלילי ועורך דין בעל מוניטין יכול לסייע לו במשימה. הוא מכיר את כל נהלי המשטרה ויכול לקצר הליכים, לבקש מהלקוח את המסמכים החשובים שיש לצרף, לשלוח תזכורת ותזכירים בענייניו ולנסות לזרז את כל התהליך הביורוקרטי. כך הוא מגדיל רבות את הסיכוי לסגירת התיק המשטרתי.

 

 

עוד באתר:

גניבה ממעביד

ייצוג קטינים

הונאה בכרטיסי אשראי

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה