החזקת סם לצריכה עצמית

החזקת סמים לשימוש עצמי נפוצה בקרב אנשים רבים. החוק קובע כי החזקה לשימוש עצמי נחשבת לעבירה פלילית והעונש עליה עלול להגיע ל- 3 שנות מאסר. למרות זאת, בתי המשפט מקלים, במקרים רבים, על הנאשמים בגלל שיקולים שונים. לעיתים, מדובר בעבירה ראשונה, יש מקרים בהם נסיבות מקלות גרמו לחשוד להשתמש בסם. מתחשבים גם במצב האישי והמשפחתי ועוד. יותר מכך, יש מקרים בהם המשטרה מחליטה כלל לא להגיש כתב אישום והתיק נסגר טרם הגיעו לפרקליטות לצורך בחינת הגשת כתב אישום. בכל מקרה, לאדם החשוד בהחזקת סמים נשאר רישום פלילי שלא נמחק ובו יכולים לעיין גורמי ביטחון, משפט ואכיפה.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

פקודת הסמים

חשוד שנתפסה אצלו כמות של סם חייב להוכיח כי הסם הוא לשימוש עצמי ולא הייתה לו כוונה לסחור בו או להעבירו לאחר. המשימה הזאת איננה קלה להוכחה. פקודת הסמים המסוכנים מתייחסת למספר רב של פעולות בסמים הנחשבות ללא חוקיות. האיסור הוא על ייבוא, הפצה, מכירה, הדחה לשימוש, וכן, אחזקה. הרשות מפרטת את רשימת הסמים בטבלאות מיוחדות. סמים שאינם מופיעים ברשימה מותרים לשימוש. מבין הסמים הבולטים מוזכרים הרואין, קוקאין, מריחואנה, אל אס די ועוד. במידה ונתפסות כמויות משמעותיות אזי מיד עולה החשד שהם אינם לשימוש עצמי וכאן יכול המחזיק להסתבך עם החוק. ודי אם מזכירים כי הענישה על סחר בסמים יכולה להגיע עד לכ- 20 שנות מאסר.

 

החזקת סם לצריכה עצמית

כמויות לצריכה עצמית

הטבלה הקובעת את כמויות הסם המותרים לאחזקה לשימוש עצמי מפורסמת ברשומות וכל אחד יכול לעיין בה. מבין הסמים הפופולאריים ניתן לציין כדלקמן: קנביס או חשיש שהוא שרף של קנביס  (החזקה של 15 גרם). אופיום  (2 גרם), אל אס די (3 יחידות), קוקאין והרואין, משרת אופיום ומורפין  (0.3 גרם), בנוסף לאלו, קיימים סמים ידועים פחות כמו: מתדון, (0.15 גרם נטו) פתידין, (1 גרם נטו) מתאפמטאמין (0.2 גרם נטו). צריך לציין, כי במקרים רבים בהם מתגלית כמות גדולה יותר של סמים יכול עורך דין פלילי לסייע ללקוח ולסייע לכך שהאישום יישאר בגדר של אחזקה לשימוש עצמי ולא יחרוג לאישומים כבדים יותר שעונשם חמור פי כמה.

 

קנאביס

בשנים האחרונות גוברים הקולות לאפשר שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים. המגמה הזאת מתחזקת הודות לפיתוח זני קנאביס שיכולים לסייע לחולים בנסיבות שונות. אי לכך, הממשלה החליטה על תקנות חדשות שבעיקרן יוטלו קנסות מנהליים על חשודים שנתפסו בהחזקת כמות של עד 15 גרם. המגמה היא לעשות שימוש בפן הפלילי רק כמוצא אחרון וכאשר מתקיימת חריגה חריפה מהמותר. התקנות מעט שונות ביחס לבגירים ולקטינים. אצל בגירים למשל יכולים להיפסק גם עונשי שלילת רישיונות נהיגה ונשק בעת שהם חוזרים פעמים נוספות על עבירת החזקת סמי קנאביס.

 

שירותי עו"ד פלילי

השימוש בסמים עלול לפגוע באנשים רבים שנגררים לסיטואציות אלו שלא מרצונם ולא בטובתם. הסמים עלולים לפגוע במרקם החיים של החברה הישראלית, משום כך החוק מתייחס אליהם בחומרה, והדבר מתבטא גם בענישה. עבירת סחר בסמים, למשל, נחשבת גם כאשר אין מגע ישיר בין הסוחר למקבל. די אם המשטרה עולה על ידיעות שמובילות לחשד בסחר בסמים וכבר אז היא יכולה לבצע מעצרים ועוד. למרבה הצער, אנשים המקבלים סם לשימוש עצמי יכולים להסתבך שלא לצורך בגלל הפרשנות והגבול הדק שבין הפעולות. מומלץ לשכור שירותי עורך דין פלילי המתמחה בתחום כאשר מוגשת תלונה כנגד הנאשם על שימוש בסמים. הוא יכול להשיא עצות טובות שיימנעו מהלקוח הסתבכויות מיותרות. הוא יגן עליו לאורך כל הדרך מהמעצר ועד למשפט.

 

 

עוד באתר:

הטרדות בטלפון

סחיטה באיומים – מה חשוב לדעת?

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה