קבלת דבר במרמה

עבירת קבלת דבר במרמה הינה עברה בה הנאשם מקבל דבר מוחשי באמצעות מעשה מרמה ו/או טענה שקרית המובילה לפגיעה ברכושו או גופו של אחר. העונש על עבירה זאת שנקראת עוון הוא 3 שנות מאסר. ניתן להעמיד אדם לדין גם בגין קבלת מרמה בנסיבות מחמירות (שנחשבת לעבירת פשע) ואז העונש עליה יכול להגיע ל 5 שנות מאסר. עבירת מרמה יכולה להתבצע על ידי הצגת מסמך מזויף או שימוש בו וכדומה. הגדרת מרמה היא מעשה המתבצע בכתב, בעל פה או בהתנהגות, ואשר המבצע אותה יודע שאינה אמת או אינו מאמין שהיא אמת. החוק נותן פרשנות רחבה למעשים המוגדרים כמרמה. המונח לרמות – משמעו הוא להביא אדם במרמה לעשיית מחדל או מעשה. המשמעות בפועל של כל אלו היא שהעבריין השיג דבר שלא היה יכול לקבל ללא אקט המרמה שהוא בצע. עבירות בנסיבות מחמירות קורות כאשר מנסים לרמות את הרשויות השונות, בעת התחזות לעובד ציבור, בעת זכייה במכרז תוך הצגת טענות שקריות ועוד. מרמה מתייחסת גם לפגיעה בגוף דוגמת אונס.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

תהליך החקירה וההעמדה לדין

עבירות המרמה בישראל רבות, ומשום כך, קובעים בתי המשפט עונשים כבדים גם לצורך הרתעה. העונשים הקבועים אמנם מקסימאליים אבל נקבעים גם על סמך פרמטרים נוספים כמו חומרתם, נסיבותיהן, מצבו המשפחתי של הנאשם, עברו הפלילי, תרומתו לחברה, המלצות עליו ועוד. קיים תהליך ארוך שמתרחש מרגע שהתקבלה תלונה על המרמה. המשטרה מזמנת את החשוד לאור הממצאים שהוצגו בפניה ולרוב, מדובר גם על מסמכים מזויפים. הוא יכול להיחקר תחת אזהרה והמשמעות לכך היא שהוא חשוד. בתקופת החקירות הוא יכול להיות במעצר, במעצר בית או להיות משוחרר הגבלות – הכול על פי חומרת העבירות. יש מצבים של הזמנה למתן עדות ואז החקירה איננה מוגדרת תחת אזהרה.

 

קבלת דבר במרמה

ייעוץ משפטי

מומלץ לשכור שירותי עורך דין פלילי מיד בעת הזימון וכבר אז לקבל ייעוץ טרם החקירה. לרשות הנאשם יש הקלות שונות, וייעוץ מוקדם יכול לסייע לו להימנע מטעויות שעשויות לפגוע בו בעתיד. עורך הדין יתדרך את הנחקר על הצפוי לו בחדר החקירות, ייאמר לו איך להתנסח, יוסבר לו מה עליו לברר טרם הגיעו למחלקת החקירות במשטרה ועוד פרטים חיוניים. לפני הגשת כתב אישום עומדת לנאשם הזכות לקיים שימוע. במסגרת השימוע יכול עורך הדין לקבל את מסמכי החקירה, ללמוד אותם ולגשת לפרקליטות לצורך השגת הסדרי טיעון. השגתם מבטיחה ביטול מהלך הגשת כתב האישום ולרוב, היא מאפשרת קבלת הסדר נוח שייתר את ההליכה לבית משפט שעלולה להביא לעונש חמור בהרבה. הסדר טיעון נוח חוסך זמן, כסף ועגמת נפש רבה.

 

טיפול עו"ד

הניסיון מלמד כי ככל שניגשים מהר יותר לעורך דין, כן, גדל הסיכוי להסדרי טיעון. כמובן שההחלטה הסופית על כל דבר היא של הנאשם עצמו, אבל במצב כזה הוא יכול לקבל תמונה כוללת על מצבו מזוויות שונות וממומחה משפטי בעל ניסיון בתחום. עבירת מרמה כרוכה ברישום פלילי והינה כתם לכל החיים. לעיתים, הצדק נמצא עם הנאשם אבל רק עורך דין מנוסה יכול להבחין בכך ולטעון לחפות מלאה. יש מקרים, בהם נטען כי הנאשם השיג דברים גופניים כמו יחסי מין במרמה ואין הדברים נכונים. כך, שמשתלם מאד לשכור שירותיו של עורך דין בעל מוניטין בתחום. הוא מכיר את כל הנושא לעומק, מכיר תקדימים משפטיים קודמים, יודע איך להציג את הטענות לטובת לקוחו על מנת לשכנע את בית המשפט בחפותו או בחפותו החלקית ועוד. כל הקלה לטובתו של הלקוח תסייע לו.

 

 

עוד באתר:

מעשה מגונה בפומבי

תעודת יושר – המדריך המלא

עבירות מס הכנסה

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

מחשבה 1 על “קבלת דבר במרמה”

  1. מאמר מדהים, אני חושב שממש למדתי הרבה מהמאמר הזה, כל הכבוד, המשיך לקרוא בבלוג הזה, ממש אהבתי.

    הגב

כתיבת תגובה