החזקת סכין – היבטים משפטיים

סכין נחשבת לכלי אשר הימצאותו עלולה להביא לביצוע פשע בנסיבות מסוימות. כלומר, בעת ויכוח שמתחיל בעוצמות חלשות לכדי ויכוח שגולש לאלימות מילולית ולדקירה באמצעות הסכין אשר נמצאת ברשות מי מהצדדים. הפוטנציאל של הימצאות הסכין הוא גרימת רצח שהוא מהעבירות מהחמורות ביותר שקיימות במשפט הפלילי. החוק קובע, כי המחזיק אגרופן או סכין מחוץ לתחום ביתו או חצרו ולא הוכיח כי החזיקם למטרה כשרה דינו מאסר 5 שנים. סכין, על פי הגדרת החוק היא כלי שמסוגל לדקור או לחתוך שהלהב בו מתקבע. במידה והוא אינו מתקבע הרי שהוא נחשב לאולר.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

צריך לציין כי סכינים הינם גם כלי עבודה המשמשים את בעליהם. בנוסף, אנשים לוקחים עימם סכינים בעת יציאה לדיג, לפיקניק וכדומה, כך שהחזקת הסכין תלויה בסיטואציה שבה היא נמצאת ובהסבר הנלווה לה מצד המחזיק.

 

סכין ואולר

בנוסף, החוק קובע גם כי החזקה של אולר הינה למטרה כשרה והחזקתו מותרת למעט בתי ספר, מקומות תרבות ומקומות נוספים שהחוק הגדיר. גם לגבי המונח אולר יש סייגים. הוא חייב להיות עד אורך של 10 ס"מ ואסור שיהיה קפיצי אחרת הוא אסור להחזקה מחוץ לבית. רבים טוענים כי הם מחזיקים בסכינים מחוץ לביתם למטרת "הגנה עצמית, זוהי טענה רווחת במיוחד בישראל שיש בה פעילות חבלנית עוינת רבה, יחסית. החוק קובע כי "הגנה עצמית" אינה נחשבת כמטרה כשרה ואפילו ההיפך מזה. יש בה משום סיכון חברתי חמור ובנסיבות האלו ההחזקה מחוץ לבית אינה חוקית. גם אגרופן שהינו מכשיר שנועד לפגוע באחר שעה שחובטים בו באגרוף נכלל בקטגוריה זאת של מכשיר מסוכן והוא מוזכר יחד עם הסכין בתקנת החוק הזאת.

 

החזקת סכין - היבטים משפטיים

שיקול דעת אנשי החוק

אנשי החוק אשר מוצאים סכין המוחזקת על ידי חשוד צריכים להפעיל שיקול דעת. ככלל, שוטרים צריכים שתהיה להם עילה לביצוע חיפוש על הגוף או ברכבו של החשוד. המחזיק בסכין חייב לספק הסבר המניח את הדעת להימצאותה  בכליו. ללא הסבר יש הנחה שהמטרה איננה כשרה ונטל הוכחת חוקיות המטרה במקרה זה מוטלת על המחזיק. העניין מאוד מורכב. יכולה להיות סיטואציה בה בעל מקצוע מחזיק סכין בין כליו לצורך עבודה ומיד לאחר סיומה הוא הולך לבית קולנוע כשהסכין עדיין בכיסו מסיבה כזאת או אחרת. בשלב הראשון האחזקה הינה חוקית אבל בהמשך בעת שהוא צופה בסרט היא הופכת ללא חוקית.

 

גם למיקום הסכין יש חשיבות. אם היא חלק ממערכת כלים לצורך עבודה, (נאמר, ציוד טכנאי שמתקן מוצרי חשמל ומכשירים אחרים)  הרי אחזקתה נחשבת לחוקית. אם היא נמצאת בנפרד וללא כל הכלים הנלווים הרי אין משמעותה ככלי עבודה ומשום כך אחזקתה איננה חוקית.

 

סיוע של עו"ד

מקרים אחרים מוכרים הם אספני נשק קר הנושאים עימם סכינים. הם יכולים לטעון כי האחזקה הינה למטרה כשרה והחוק יהיה במקרה זה לצידם. מקרים ברורים יותר  של החזקת סכינים  לא חוקית היא בעת פשיטות ומעצרים על סוחרי סמים. כאן הימצאות סכינים מעידה בברור על אחזקה שאיננה כשרה. שיקול הדעת של השוטרים לוקח בחשבון גם קיום או אי קיום מודעות לכך שהסכין קיימת. בעל מקצוע יודע שיש בתוך כליו סכין לצרכי עבודתו ועצם הידיעה הופכת את האחזקה לכשרה. בגלל שלעיתים, הגבול בין מטרה כשרה לאחת שאיננה כזאת הוא דק מאוד הרי שיש מקרים בהם החשוד מואשם שלא לצורך. במקרים כאלו, ואחרים נוספים, יכול עו"ד פלילי המתמחה בתחום לעזור רבות כבר בשלב הראשון של  הגשת התלונה או המעצר.

 

 

עוד באתר:

הונאה בכרטיס אשראי

אי הרשעה במשפט פלילי

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה