העברת דירה ללא תמורה

כאשר מקבלים דירה ללא תמורה, כלומר: בחינם, מדובר על עסקה לכל דבר. מכיוון שדירה נחשבת למתנה בשווי כספי גבוה, יש לבצע את העברת הדירה בצורה מוקפדת ובפיקוח של עורך דין המתמחה בעסקאות מקרקעין. כך לדוגמא: אם הורה החליט להעניק לילד שלו דירה במתנה או העברת דירה ללא תמורה בין אחים או דירה שהועברה בירושה על פי צוואה, כל אחת מהעברות הדירה הללו, חייבת להתבצע בצורה מסודרת וזאת כדי שתתאפשר קבלת הזכויות בדירה ללא בעיות עתידיות אשר יכבידו על מכירת הדירה או על המגורים שבה כגון: בעיות רישום, בעיות מס ועוד.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

העברת דירה ללא תמורה- באיזה מקרים מדובר

חשוב להגדיר מהי עסקת העברת דירה ללא תמורה. מדובר למעשה על מקרים שבהם צד אחד מעביר לאדם אחר, בין אם הוא קרוב משפחה ובין אם הוא לא קרוב משפחה, זכויות מקרקעין ולא דורש עבורן תשלום. מדובר על עסקת העברה ללא תמורה כאשר לא נדרש בה תשלום עבור הנכס ועל כן מדובר במתנה לכל דבר. במקרה והעברה נעשית כנגד תמורה חלקית גם אם היא מאוד זעירה, כבר לא מדובר על עסקה של העברת דירה ללא תמורה.

חשוב לציין כי עסקאות מהסוג המדובר מתבצעות בישראל באופן תדיר ובמיוחד כאשר מדובר על עסקאות בתוך המשפחה כגון: העברת דירה במתנה בין הורה לילד, מסבתא לנכד, העברת דירה בין אחים בחינם או העברת דירה במסגרת ירושה שהתקבלה ועוד. חשוב לוודא כי העסקאות המדוברות יבוצעו תוך כדי ליווי מקצועי של עורך דין שבקיא בעסקאות מקרקעין שכן מדובר על פעולה משפטית לכל דבר.

כיצד מבצעים העברת נכס ללא תמורה לאדם אחר?

העברת דירה ללא תמורה היא עסקת מקרקעין לכל דבר ובמסגרת העסקה המדוברת על הצדדים לחתום על מספר מסמכים: מקבל הדירה מחויב לחתום על תצהיר כי הוא מקבל מתנה בפני עורך דין, נהוג לחתום על הסכם המפרט את תנאי העסקה כאשר לעיתים עשויים להיות תנאים או דרישות של מעניק המתנה כגון: איסור על מקבל המתנה למכור או להשכיר את הדירה אותה קיבל. שני הצדדים צריכים לחתום על טפסי הצהרות ולהגיש אותם למיסוי מקרקעין תוך כמה ימים וכן, שני הצדדים צריכים לחתום על שטר מכר עם אימות החתימה מול עורך דין. יש מקרים שבהם הזכויות על הדירה לא רשומות בטאבו אלא בחברה המשכנת ובמקרים מעין אלה יהיה צורך לחתום על טפסים נוספים.

מעבר לכך, שני הצדדים ידרשו להביא אישור מהעירייה שיש בו הפניה לרשם המקרקעין לפי סעיף 324 לפקודת העיריות על מנת שהרישום יתאפשר בטאבו. שני הצדדים נדרשים להציג צילומי תעודת זהות וכן אישור על תשלומי אגרות. העסקה כמו כל עסקת נדל"ן תהיה כרוכה בתשלום אגרת רישום  עסקה לטאבו.

קרדיט תמונה: freepik

העברת דירה במסגרת מימוש צו ירושה

ישנם לא מעט מקרים שבהם אדם מוריש דירה לאדם אחר במסגרת הצוואה שלו. כדי להעניק לאדם שקיבל בירושה את הדירה יש צורך ראשית כל להוציא צו קיום צוואה. חשוב לדעת כי הורשה של זכות במקרקעין אינה מהווה עסקה של מכירה מבחינת היבט המיסוי ועל כן, במסגרת העברה בירושה לא קמה חבות במס כלשהו בגין העברת הזכויות משמו של המוריש לשמו על היורש. חשוב מאוד במקרה של העברת דירה במסגרת צו ירושה, להתייעץ עם עורך דין בעל ידע מקצועי רחב היקף הן בדיני צוואות וירושות והן בתחום המקרקעין, על מנת שיסייע לכם לבנות את הקונסטלציה הנכונה לחיסכון מס עתידי וכן, שיסייע לכם ברישום של הדירה על שמכם, מבלי שתידרשו לשלם על כך מס כלשהו.

 

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה