גניבה ממעביד

גניבה מוגדרת כנטילת נכס בלא הסכמה שלא על בסיס טענת זיקה קניינית לנכס מתוך מטרה לקחת אותו לצמיתות מבעליו החוקיים. יש עבירות גניבה שונות ואחת החמורות בהן היא גניבה ממעביד. המחוקק מחשיב גניבה כזאת כחמורה בהם בשל העובדה שבנוסף לנזק הכלכלי שנגרם לקורבן  גם מתווסף נזק של פגיעה במערכת האימון של בעל העסק או העסק עצמו. הגנב מנצל את חולשתו ותמימותו של הבעלים אשר הפקיד בידיו  את רכושו ונכסיו באמון מלא לצורך צרכי החברה ושאר העובדים בה. לגניבה ממעביד יש השלכות חמורות על מערכות היחסים במשק ולכך יכולה להיות השפעה שלילית על כלכלת המשק עצמו. משום כך, העונש המוטל בגין עבירות אלו הינו החמור ביותר ויכול להגיע עד ל 7 שנות מאסר בפועל.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

גניבות ומעילות ציבוריות

מבחינים בגניבות מסוגי עסקים גדולים בהיקפם דוגמת: חברות פרטיות, ציבוריות, תאגידים וכדומה. במקרים רבים, עוברי העבירה הזאת הם אנשים ללא עבר פלילי ובעצם הגניבה הם מעלו באימון, יצרו מניפולציות מתוחכמות וגנבו בשל כך סכומי כספים רבים בדרכים מגוונות. במקרים כאלו רף העונש עולה רבות ויכול להגיע גם ל 15 שנות מאסר ויותר.  מעסיקים שחוו מעילות כאלו מאבדים אמון בעובדים ונזהרים מאוד בקבלת חדשים. הנזקים הכספיים לעסק חמורים ועלולים, במקרים קשים, לגרום לקריסתו. הנזקים יכולים לפגוע בפרנסתם, במשפחותיהם ובבני ביתם והדרך לשיקום עלולה להיות קשה ואף בלתי אפשרית.

 

גניבה ממעביד

עונשים ושלילת שכר

גניבה רגילה שאינה מתבצעת נגד מעסיק ובמקום העבודה יכולה לגרור עונש של עד 3 שנים בעוד שגניבה ממעסיק נחשבת למסוכנת ומורכבת יותר. בית המשפט מביא בחשבון שיקולים שונים בעת קביעת העונש ובהם, נסיבות ביצוע העבירה, חומרתה, היקפה, קיום עבר פלילי של המבצע, אישיותו ועוד. לאחר ביצוע עבירה כזאת הקלון והכתם נשארים ולא ניתן למחוק אותם. בנוסף לכך במרבית המקרים, נשללות זכויות שונות מעובר העבירה ובהם: פיצויי פיטורין והטבות אחרות מקובלות.

בנוסף למאסר, יכולים להיקבע עונשים נוספים דוגמת:

  • קנסות
  • עבודות שירות
  • מאסר על תנאי ועוד.

כדאי לציין, כי מעסיק לא יכול לשלול פיצוי פיטורין והטבות שונות על דעת עצמו. הוא חייב להגיש תלונה במשטרה שתוביל לתהליך של חקירה פלילית, הגשת כתב אישום ודיון בבית משפט. הכספים המגיעים לעובד יכולים להיות מוחזקים בעסק עד לסיום ההליך מול הנאשם והרשעתו. הסיכוי לשלילת כספים אלו גבוהים, יחסית, במקרים אלו.

 

ייעוץ של עורך דין

מעילות וגניבות יכולות להתגלות בנסיבות שונות וניתן להביא מספר דוגמאות:

  • לעיתים, הגניבות מתגלות זמן רב לאחר שהן נעשו ואז הנזק שנגרם הינו כבד.
  • יש מקרים בהם מתעוררים חשדות ראשוניים ואז יכול המעסיק לגייס חוקר פרטי שיעלה על הנושא. במקרה כזה ינסה המעסיק להחתים את העובד על כתב ויתור לזכויותיו בתמורה לאי הגשת תלונה במשטרה. במקרים כאלו הוא נוטל סיכון על עצמו, שכן, בית דין לעבודה יכול למצוא פגמים בתהליך ולחייב את המעסיק בתשלום הכספים. בכל מקרה, למעסיק עומדת הזכות לתבוע את המועל בתביעה אזרחית. הוא צריך להמתין לסיום המשפט הפלילי ולאחר מכן, לתבוע כספים על הנזקים שנגרמו לו.
  • יש מקרים בהם הגונב עושה זאת לצורך נקמה במעסיק שלדעתו מנצל אותו בדרכים שונות. כמובן, שהדבר אסור ונחשב לעבירה.

 

מומלץ לשכור שירותי עורך דין פלילי בכל המקרים הללו ואחרים נוספים, ומומלץ להתייעץ עימו כבר בשלבים הראשונים לגילוי הגניבות. עורך דין מנוסה יכול לספק שלל עצות נכונות שיסייעו לנפגע בהגשת התלונות והניהול התיק בבית משפט. הוא מכיר לעומק את התחום ויכול לנצל את הידע והניסיון העומד לרשות לטובת הלקוח.

 

 

עוד באתר:

ייעוץ לפני חקירה

עבירות מס הכנסה

תעודת יושר

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה