ייצוג קטינים

דיון בענייניהם של קטינים שעוברים עבירות פליליות שונה מדיונים שנעשים לגבי בגירים. הדיונים נעשים בבתי משפט לנוער ובנוסף לכך, מעורבים בהם נציגי שירות המבחן לנוער שיש להם חשיבות ומשקל רבים. השופטים מעניקים משמעות רבה להודאות של קטינים בביצוע המעשים המיוחסים להם בשל גילם הצעיר. הרצון הוא לגזור עליהם עונשים קלים, יחסית, שמלווים אליהם תהליכי שיקום. הכוונה היא לאפשר להם לחזור למוטב ולתת להם הזדמנות חוזרת להשתלב מחדש בחברה. הכלל הזה נכון למעשים פליליים רבים למעט עבירות חמורות דוגמת: אונס, הריגה ורצח. עורך דין המייצג קטינים לוקח כל זאת בחשבון בעת טיפול בתיקי קטינים המונחים לפניו.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

משימות עורך הדין

עורך דין פלילי, במקרים אלו של ייצוג קטינים, צריך למלא את שתי הפונקציות הבאות בהצלחה:

  • ראשית, הוא חייב למזער את הנזקים שעלולים להיגרם ללקוחו ולשכנע את בית המשפט להטיל עונשים קלים עליו.
  • בנוסף, הוא ממלא תפקיד של מחנך ומטפל שעשוי לסייע לו להשתקם.

מחיקת הרישום הפלילי של הנאשם הוא אחד הצעדים הנדרשים היכולים לסייע רבות ועורך דין פלילי נוקט בהם כל אימת שהדבר אפשרי לנוכח הנסיבות. נכון הוא, שההחלטה הסופית נתונה בידי העבריין הצעיר ובני משפחתו. הם שיכולים לקבוע באיזה כיוון לצעוד, אבל נוכחות, ייעוץ, אמפתיה, סמכות אב, ותכונות אחרות שבהם ניחן עורך דין המייצג קטין, יכולים מאוד לסייע לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר עבורו.

 

שיקולים לעונש

ליווי משפטי נדרש לקטין לאורך כל התהליך ומרגע שנעברה  העבירה והוגשה תלונה למשטרה. יש צורך בייצוג בדיוני המעצר החל מתחילתם ועד לרגע השחרור או קביעת חלופת מעצר. השלב הבא הוא ייצוג בבית משפט. במידה והוא יימצא אשם אזי יחלו דיונים ומשא ומתן מול נציגי התביעה המשטרתית או הפרקליטות לגבי חומרת העונש. בעת קביעת העונש מתחשבים בשיקולים שונים בהם:

  • חומרת העבירות
  • גיל הקטין
  • האם זאת עבירה ראשונה?
  • האם מדובר במעידה חד פעמית או בעבירה מתוכננת? ועוד.

עורך הדין יגייס את כל ניסיונו תוך כדי חשיבה על טובת הקטין ועתידו.

 

ייצוג קטינים

זכויות קטין

קטין הינו צעיר עד גיל 18. היות ומדובר בקטין הרי שנקבעו תקנות שונות לגבי חקירתו והטיפול בו בעת תהליך הבירור על העבירות. יש כללים שונים לתנאי חקירתם ובהם: איסור על חקירות ליליות, למעט מקרים מיוחדים. יש שעות שבהן מותר לחקור ועוד. קטין זכאי לנוכחות הורה או קרוב אחר בעת חקירתו, ובנוסף, זכאי להיוועץ בהם טרם החקירה. המשטרה חייבת להודיע לקטין כי הוא חשוד ומשום כך, נחקר תחת אזהרה. היא חייבת לומר לו על איזו עבירה בדיוק הוא נחקר, על זכותו לשמור על זכות השתיקה, על זכותו לחיסיון מפני הפללה עצמית,  כמו גם זכותו להיוועץ בעורך דין. לכל הנקודות הללו יש חשיבות ומשקל רבים, שכן, יש מצבים בהם נגבות עדויות שלא כחוק ועורך דין פלילי יכול לעלות עליהם ולבקש פסילתם מה שיסייע מאוד למרשו.

 

טיפול עורך דין

עורך דין יכול לסייע רבות לטעון טענות שיסייעו, בסופו של דבר, להקלות בתנאי המעצר ובחקירות, לביטול מעצר, וכמובן,  להקלות בעונש. מדובר על עונשים מקלים דוגמת: שליחה למעון במקום עונש מאסר, על קביעת מאסר על תנאי, המרת מאסר בצו מעון ומקרים נוספים הנתונים להחלטתו של בית המשפט. כך, הוא יוכל לנצל את המקסימום במסגרת הרצון בשיקום לקוחו. קטין יכול לבצע עבירות שונות שלא מרצונו ובלא בטובתו ועורך דין מנוסה יכול להיות המשענת המקצועית והנפשית לו ולמשפחתו בנסיבות קשות אלו. הוא יכול למנוע ממנו הליכה למסלול חיים לא רצוי יגרום לו נזקים רבים לאורך כל ימי חייו.

 

 

עוד באתר:

תקיפת קטין

אי הרשעה במשפט פלילי

עבירות מין קטינים

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה