האם ניתן לשחזר זירות פשע באמצעות מציאות וירטואלית?

אחת הטכנולוגיות היותר מדוברות בשנתיים האחרונות היא הטכנולוגיה של מציאות מדומה ומציאות רבודה. אנו רואים כיצד הענף רק הולך ומתפתח כל הזמן ובקרוב לא נצטרך לצאת מהבית כדי להיות במקומות אחרים. אם עד עכשיו  אותן טכנולוגיות פרצו את דרכן לתחומים כמו רפואה, בניה, נדל“ן ועוד, נראה שהתופעה רק הולכת וגדלה. חוקרי משטרה ומומחי זיהוי פלילי מתמודדים עם תנאים מאתגרים במהלך בדיקת זירת פשע. במקרים רבים, ראיות לביצוע הפשע עשויות להישמר רק לפרק זמן קצר, במיוחד אם הפשע בוצע בשטח ציבורי. ההתקדמות בטכנולוגיית מציאות וירטואלית מאפשרת היום לחוקרים לשחזר זירות פשע ברמת דיוק גבוהה, במהירות וביעילות.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

אפשרויות מתקדמות לשחזור זירות פשע באמצעות מציאות וירטואלית

צלמי פשע נדרשים לצלם סצנות מכמה זוויות, בהתנהלות שמזכירה משחקי vr, תוך ניסיון לשמר תחושת קנה מידה על מנת לוודא שהתמונות יניבו תוצאות משמעותיות, הן לחוקרים והן לאולם בית משפט במהלך הדיונים העתידיים. חלק מכוחות המשטרה משתמשים בטכנולוגיית מציאות מדומה ללכידת ושחזור זירות פשע באופן דיגיטלי. מספר חברות פיתחו שיטות רבות שחוקרים משתמשים בהן כשהם נמצאים בזירת פשע. חלקם משכפלים סצנות פשע עם גרפיקה ממוחשבת דומה למה שניתן למצוא במשחק מציאות מדומה.

מערכות אחרות מרכיבות תצלומים לסביבה וירטואלית של 360 מעלות, בדיוק כמו מסלולי הצילום שניתן לראות באתרי בתי מלון ונדל"ן. כוחות משטרה גילו ששימוש נכון בסביבות וירטואליות מסייע לתהליך החקירה מהשלבים המוקדמים ועד להרשעה באולם בית המשפט.

גרפיקה לשחזור זירות פשע

זירות פשע וירטואליות נוצרות במודלים ממוחשבים. החוקרים מבצעים מדידות קפדניות בזירת פשע, כולל ממדי הזירה והיחס בין כל החפצים בתוך הזירה. כך, לדוגמא, בזירת רצח בבית, חוקר מודד את ממדי החדר, את מיקום הגופה ואת מיקומו של כל מידע קשור אחר, כמו כלי נשק או דם.

לעתים קרובות, החוקרים משתמשים במכשירי מדידה שפועלי על לייזר לאיתור מרחקים בין אלמנטים שונים, או בכלי מדידה מתקדמים, על מנת לוודא ביצוע מדידות מדויקות. צלמי פשע מצלמים את הסצנה מכמה זוויות, ולאחר חקירת זירת הפשע הראשונית, החוקרים חוזרים לתחנת המשטרה כדי לעבד את הנתונים.

הפקת סצנה וירטואלית לשחזור פשע

תוכנות מסוימות דורשות התערבות אנושית כדי להניב ממצאים מדויקים, ונדרשת גישת מתכנת להתאמת גובה החדר באופן ידני. המתכנת משתמש בתוכנית מיוחדת על מנת להתאים את דגם המחשב, ליצור רהיטים או להכניס דמות של גוף.

כמה תוכנות מתקדמות כוללות גם ספרייה של אובייקטים נפוצים, כמו ארונות קבצים או שולחנות כתיבה, כדי להפוך את התהליך למהיר יותר ולכן גם פחות יקר.

התקדמות בתוכנות מציאות וירטואלית לשחזור זירות פשע

חברות הייטק מציעות היום מוצרים שבונים חדרים באופן אוטומטי על בסיס מדידות בסיסיות או תוכנית חדר דו ממדית.

רוב התוכנות האלו כוללות גם ספריות נרחבות של אובייקטים ושכבה גרפית, שמאפשרת למשתמש להתאים אישית את הסביבה הווירטואלית, ולהפוך אותה לתבנית שמציגה במדויק ככל האפשר את זירת הפשע האמיתית. רוב התוכנות האלו כוללות גם את נתיב הטיסה של כדור רובה, כפי שנקבע על ידי חוקרים שמשתמשים בטכניקות פורנזיות סטנדרטיות.

מהם היתרונות שבשימוש מציאות וירטואלית בתחומים שונים?

  • יתרון כלכלי המסייע לחסוך בעלויות בהיבט של הכשרות וקורסים.
  • מסייע לחסוך בזמן ולייעל תהליכים.
  • מאפשר להציג מידע רלוונטי בצורה מוחשית וברורה.
  • נותן מענה למגוון של צרכים.
  • מעביר מסרים בצורה מדויקת ובלתי ניתנת לחיקוי.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה