הטרדות בטלפון

לכל אדם יש זכות להיות מוגן פיזית ונפשית בכל עת ובכל מקום בו הוא נמצא. הטרדה טלפונית באמצעות טלפון ביתי או סלולארי נחשבת להטרדה נפשית. בהגדרה הזו נכללים: איום טלפוני, הטרדה מינית עם מסרים פוגעניים, הודעות קוליות בוטות ובעייתיות ועוד. סעיף 30 לחוק התקשורת קובע כי כל המשתמש בטלפון נייח או נייד שעלול להפחיד, לייצור חרדה, לפגוע, להרגיז או להטריד שלא כדין עובר עבירה פלילית. מדובר על שיחות, העברת מסרונים, הודעות קוליות וכדומה. העונש המירבי הצפוי במקרה כזה הוא 3 שנות מאסר, אבל במרבית המקרים, נקבעים עונשים נמוכים יותר. יחד עם זאת צריך לומר, כי לזכות הנפגע קיימת האפשרות להגשת תביעה לפיצוי כספי או לדרוש צו למניעת הטרדה מאיימת (מכוח החוק למניעת הטרדה מאיימת).

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

בדיקת עורך דין

צריך לזכור, כי לא כל שיחת טלפון הנחשבת לבעייתית היא הטרדה. הטרדות בטלפון נקבעות על פי פרמטרים שונים דוגמת נסיבות המקרה, מערכות היחסים בין שני משתמשי הטלפון, תכיפות ההטרדות, כמות הניסיונות של המוטרד להפסקת ההטרדות וכדומה. כל הפרמטרים הללו נבחנים במשטרה ובבתי משפט בעת שמוגשות תלונות או תביעות בנושא. עורך דין יכול המקבל תיק כזה מלקוח יכול לבחון את הסוגיה לעומק. במידה והוא ייווכח שיש סיבות להגשת תביעה הוא ייקח על עצמו את התיק וייצג אותו בבתי משפט. הוא ישתמש בחומר מוקלט, במסמכים, בחוות דעת של בעלי מקצוע ובמסמכים נוספים ויציג את הדברים באופן שיגרום לתביעה להתקבל על ידי השופט.

 

התהליך

התהליך מתחיל כאשר מקבלים שיחה מאיימת, הטרדה מינית טלפונית וכדומה. אז ניתן להגיש תלונה במשטרה. היא מצידה תחקור את הנסיבות ותמליץ להגיש כתב אישום בגין המקרה או להימנע מהגשתו ותפעל לסגירת התיק. המתלונן יכול להיעזר בחוק התקשורת או בחוק למניעת הטרדה מאיימת. בית המשפט יכול להרשיע את הנאשם, להחליט להוציא צו מניעה להטרדה לתקופה של עד שישה חודשים עם אפשרות להארכה. במקרים של הטרדה מינית יכולות הנפגעות להיעזר בחוק התקשורת, ובנוסף לו, בחוק  למניעת הטרדה מינית גם יחד. שניהם עשויים להגן עליהן ולקבוע עונשים או הגבלות על המטרידים.

 

הטרדה טלפוית

התנהלות

מומלץ להיעזר בעורך דין מהתחום הפלילי. הוא יכול לייצג כל צד, את הנאשם  או הקורבן, כדאי לקבל עצות ממנו כבר בשלבים הראשונים. במידה והוא מייצג את הקורבן הוא ימליץ לו לא להתעמת איתו אבל כן, לייצור מצב נוח להגשת תלונה מולו. יש חשיבות לדרך הצגת התלונה במשטרה כדי להגדיל את הסיכוי להגשת תביעה. עורך דין יכול לייעץ איך להתנהל בכל המקרים הללו, ואחרים נוספים, ובמקביל, למנוע טעויות קריטיות שאותן יהיה קשה לתקן. עורך הדין ישתמש בכל הידע והניסיון שלו לזכייה בתביעה הפלילית בבית המשפט והזכייה תסלול את הדרך לתביעה אזרחית ולקבלת פיצוי כספי. כספים אלו יכולים לסייע לנפגעי הטרדות שונות, נועדו לתשלום לפסיכולוגים ובעלי ממקצוע ולשיפור איכות החיים בנסיבות הקשות שנוצרו.

 

ניהול תיק בבית משפט

ניהול תיק בבית משפט בגין הטרדות איננו פשוט מאחר ובמקרים רבים, מדובר על תחומים אפורים, ועל מצבים בהם קיימות מערכות יחסים מוקדמות תקינות. לעיתים, קיים גבול דק בין הטרדות להתבטאויות שנחשבות להטרדות בשל מצבים רגשיים מורכבים של הנפגעים. בית משפט יכול לחקור את שני הצדדים ולבסוף, לקבל את גרסת המתגונן והדבר יגרום לעגמת נפש למתלונן על בזבוז זמן יקר, הוצאת כסף רב, והכתמת השם הטוב. עורך דין פלילי הבקיא בתחום יכול למנוע כל זאת באמצעות הניסיון והידע הרב שלו. יש לו יכולת אבחנה שעוזרת לו לקבוע אם באמת אכן היו הטרדות בטלפון.

 

עוד באתר:

ייעוץ וליווי עו"ד במקרים של אלימות במשפחה

עבירות מין בהן מעורבים קטינים

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה