איך טיפול בהתקפי זעם יכול למגר ביצוע עבירות פליליות?

כעס הוא רגש אנושי נורמלי שאנשים רבים חווים מדי פעם. אבל במצב בו הכעס מתרחש לעתים תכופות או באופן אינטנסיבי מאוד, הוא עלול להתחיל להפוך לזעם שמוביל לבעיה נפשית רצינית שמצריכה טיפול בהתקפי זעם. למעשה, חשוב לעשות אבחנה בין כמה סוגים של התקפי זעם.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

  1. התקפים אצל פעוטות עד גיל 3 בממוצע שמאוד נפוצים משום שילדים בגיל הזה לומדים איך לווסת את עצמם ואיך להתנהל אל מול הרגשות העוצמתיים שהם חווים.
  2. התקפים אצל ילדים גדולים יותר עד גיל 12 שמצריכים טיפול פסיכולוגי או טיפול רגשי התנהגותי.
  3. התקפים אצל מבוגרים שדורשים התייחסות מיוחדת.

טיפול בהתקפי זעם מוביל להתמודדות משופרת

לזעם, כעס מתמשך או התקפי זעם עלולות להיות השלכות מזיקות על הבריאות הגופנית, איכות החיים ומערכות היחסים. כשהתקפי זעם מתרחשים בתדירות גבוהה בקרב בני נוער, צעד הטיפול הראשון שהורים בוחרים בו הוא טיפול בתנאי פנימיה ליצירת מסגרת קבועה, פיקוח ושליטה על ההתנהגות.

מטרת טיפול בהתקפי זעם היא לסייע בניהול העוררות הרגשית והגופנית שנלווית לכעס. מכיוון שבמקרים רבים אין אפשרות לשנות את הנסיבות או את הגירויים שמעוררים כעס, שליטה בכעסים מסייעת לזיהוי הטריגרים לכעס, ולמידת ההתמודדות איתם באופן יעיל.

סוגי טיפול בהתקפי זעם

אלו הן כמה מהגישות השונות לטיפול בהתקפי זעם:

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

ברוב המקרים, זהו טיפול הבחירה לניהול כעסים. הטיפול מסייע למטופלים להבין את הגירויים לכעס, לפתח ולתרגל מיומנויות התמודדות, ולחשוב, להרגיש ולהתנהג אחרת בתגובה לכעס, כך שההתנהלות תהיה רגועה יותר ותחת שליטה.

טיפול דיאלקטי התנהגותי

זהו סוג של טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמסייע לבני נוער ומבוגרים עם התקפי זעם תכופים להשיב שליטה רגשית באמצעות פיתוח מיומנויות ויסות רגשי וסובלנות למצוקה, מודעות ותקשורת יעילה במערכות יחסים.

טיפול משפחתי

גישת טיפול זו יעילה במצבים בהם הכעס מופנה לרוב כלפי בני משפחה. הטיפול מסייע לבני המשפחה לשתף פעולה על מנת לשפר את התקשורת ולפתור בעיות.

טיפול פסיכודינמי

טיפול פסיכודינמי מסייע באבחון השורשים הפסיכולוגיים של הכעס ואת התגובה להם, כדי שניתן יהיה לזהות ולתקן דפוסים שאינם בריאים.

זיהוי גירויים ותגובות

טיפול בהתקפי זעם מסייע בפיתוח הבנה משופרת של הגורמים התורמים לביטויי כעס; גירויים נוכחיים וקודמים לכעס; התגובות אליהם; וההשלכות שלאחר מכן על בני נוער או מבוגרים שסובלים מהתקפי זעם ועל מערכות היחסים שלהם.

למידת שיטות שליטה בכעסים

טיפול שליטה בכעסים מצייד את המטופלים בשיטות לשליטה על הכעסים או שליטה בתגובות באמצעות הימנעות או הסחת דעת. המטפל מסייע למטופלים בפתרון בעיות ושינוי האופן בו הם מגיבים כשהם כועסים.

משחקי תפקידים מציעים הזדמנויות לתרגל מיומנויות כמו אסרטיביות ותקשורת ישירה שמשפרים את השליטה בכעסים.

 

גישת טיפול מקיפה

טיפול בהתקפי זעם מלמד גם שיטות התמודדות והרפיה, כמו נשימות עמוקות איטיות, התרחקות מהגירויים לכעסים, או דמיון מודרך על מנת להפיג את עוצמת הכעס. איש מקצוע מומחה בבריאות הנפש מעריך את הנסיבות וההתנהגויות הפרטניות כדי לקבוע את הגישה המקיפה לטיפול, והצורך בתרופות בנוסף לטיפול.

טכניקות הטיפול כוללות הבנת הגירויים והתגובות לכעס, לימוד שיטות לניהול או שליטה בכעס, ושינוי מחשבות וגישות שקשורות לכעס.

מדוע חשוב לטפל?

אם לא מטפלים בהתקפים הללו ולומדים איך לשלוט בכעס, במקום שאנחנו נלמד כיצד לנהל את הכעס, הוא מנהל אותנו והחיים שלנו פשוט משתבשים. זה יכול לפגוע ביצירת קשרים חברתיים, בהתנהלות בעבודה, בבית ולכן חשוב לטפל בזה כמה שיותר מוקדם וכמה שיותר מהר.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה