הגירה בלתי חוקית – מה הסכנות?

הגירה בלתי חוקית למדינת ישראל הינה נושא מסובך, כאשר מדובר בתחום עם רגישות רבה ומורכבויות חוקיות רבות ומורכבות. אנשים אשר מתמודדים עם בקשה להגר למדינת ישראל, במיוחד כאשר מדובר באנשים לא יהודיים, עתידים להיתקל בנהלים, תקנות, חוקים, ובירוקרטיה מסובכת ומורכבת אשר יכול במקרים רבים להקשות ולהפוך את המצב למורכב ומסובך עוד יותר. מהם הדברים החשובים שעלינו לקחת בחשבון כאשר אנחנו מדברים על הגירה ועל הגירה בלתי חוקית והשלכותיה במדינת ישראל? בכתבה הקרובה ננסה לעשות סדר במידע חשוב ורלוונטי בנושא ובכל מקרה תוכלו לקבל מידע נוסף באתר של איתמר צור.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כיצד המעמד של מהגרים נקבע במדינת ישראל?

הגירה הינה אחת מהסוגיות הכי חמות לדיון והכי מרכזיות אשר קיימות בעולם, ובפרט בצד המערבי של העולם במהלך השנים או עשרות השנים האחרונות. במקומות רבים בעולם הגירה נחשבת למעין מוסכמה מוסרית, כאשר אנשים ומדינות רבות מרגישים מחויבות רבה לאפשר הגירה מטעמים מוסריים. אולם מצד שני, הגירה נתפסת גם כדבר אשר יכול לפגוע על בטחון תרבותי, אתני או אפילו על הבטחון האישי של אנשים רבים במדינות רבות. עובדה ו הופכת את עניין ההגירה לנושא מורכב ושנוי במחלוקת בימינו. במדינת ישראל קיימים כיום 3 חוקים אשר מסדירים את המעמד של מהגרים למדינת ישראל:

  • חוק השבות חוק זה מקנה לכל בן אדם אשר יכול להוכיח את היותו יהודי, או אדם אשר אילן היחסיים שלו הינו יהודי את הזכות לעלות למדינת ישראל. גם ילדים ונכדים של אדם יהודי מקבלים את הזכות לעלות ולקבל אזרחות במדינת ישראל.
  • חוק האזרחות חוק מסועף למספר קטגוריות, כאשר הוא קובע תנאים נוספים לקבלת אזרחות במדינת ישראל – אזרחות אשר ניתנת מטעם נישואים לאזרח במדינת ישראל, אזרחות לכל אדם אשר קיים תהליך של התאזרחות או קבלת אזרחות על ידי משרד הפנים הישראלי, ואזרחות מלידה – אזרחות אשר מגיעה לכל אדם אשר נולד בשטח של מדינת ישראל, כאשר אחד מהוריו חייב להיות אזרח ישראל, אזרחות מטעם שיבה לארץ – אזרחות אשר מגיעה לכל אדם אשר יכול להוכיח כי היה חיים בארץ לפני קום מדינת ישראל.
  • חוק הכניסה לישראל מדובר על חוק אשר מסדיר את עניין הכניסה לשטח ישראל ועל היציאה משטח מדינה זו. על פי חוק זה, כל אדם אשר מגיע למדינת ישראל כאשר הוא אינו אזרח ישראלי או אדם אשר מחזיק בתעודת עולה למדינת ישראל, חייב להחזיק בידיו אשרה אשר מסדירה את השהות הזמנית שלא במדינת ישראל. אשרה שכזו ניתנת במקרים רבים, כול תיירות, כאשר היקף הזמן של אשרה זו יכול להתחיל החל ממספר ימים בודדים, ועד ל3 שנים של שהות במדינת ישראל.

 

סוגיית הפליטים ומבקשי המקלט היא סוגייה שונה, זאת כאשר מבקש מקלט או מהגר מוגדר בתור כל י שמבקש מקלט במדינת ישראל, זאת בעקבות רדיפה או סכנה ממשית לחייו במדינה ממנה הוא הגיע.

חשוב להכיר בכך כי המדינה עושה המון במטרה לצמצם את מספר הזרים והבלתי חוקיים במדינת ישראל שלא בצורה חוקית. לכן, הוקמה היחידה ליציאה מרצון, זו עוזרת לנתינים שהם זרים שנמצאים בארץ שלא בצורה חוקית לחזור לארץ שלהם או למדינת צד שלישי שמוכנה לקבל אותם. כל מי שמבקש לצאת מהארץ מרצון מקבל הגנה מפני הליכים הקשורים לאכיפה (לתקופה מסוימת), מבלי להגביל את חזרתם למדינה אליה הם מיועדים. היחידה הזו בעצם רוכשת עבורם את כרטיסי הטיסה ומייעלת את תהליכי הנפקת תעודות מעבר.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה