מה ניתן לעשות במקרה של מעצר לא חוקי ולמי לפנות?

למשטרה יש סמכויות רחבות להעמיד אזרחים למעצר, אבל סמכויות אלו אינן מוחלטות, ולרשויות אכיפת החוק חייבות להיות מספיק ראיות לביצוע מעצרים. כאשר הם אינם פועלים בהתאם להנחיות, לאדם שנעצר יש זכות לתבוע על מעצר לא חוקי.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

מהו מעצר לא חוקי?

הבנת הזכויות שלכם לאחר מעצר חשובה ביותר, ויש לפנות לקבלת ייעוץ אצל עורך דין מומחה בתחום עבירות צוואר לבן, או בתחום אחר שבו כביכול אתם מואשמים, עורך דין שתפקידו קודם כל להגן על זכויותיכם וייצג אתכם במהלך הדיונים המשפטיים או במסגרת המגעים להסדר טיעון. יש חשיבות רבות לבחירת עורך הדין וכדאי להיעזר בהמלצות דרך אנשים שאתם מכירים או לבחון את הנושא לעומק אונליין. כדאי לבחור בעורך דין מקצועי, עם ההתמחות המתאימה, כזה שיציג בפניכם את כל המידע באופן שקוף את כל המידע ויחד עם זאת יסביר לכם את כל האפשרויות שעומדות בפניכם.

מה נחשב למעצר?

חשוב להבין כי למשטרה אין סמכות לעצור אנשים באופן שרירותי, וגם לא על רקע חשד. לשוטרים חייבות להיות מספיק ראיות לביצוע פשע לפני המעצר. סטנדרט הראיות הנדרש נקרא גורם סביר. סיבה אפשרית פירושה יותר מאשר אמונה שיתכן שאדם ביצע פשע.

כדי שתהיה סיבה סבירה, חייבות להתקיים עובדות שמובילות שוטר סביר לעצור אדם. כל המעצרים חייבים להיות מבוססים על סיבה סבירה, גם אלה שבוצעו במסגרת צו מעצר. עילה סבירה למעצר תלויה ברוב המקרים במכלול הנסיבות, ויש לקחת בחשבון את כל מה שהשוטר ידע או האמין באופן סביר כשהאדם נעצר.

בהעדר סיבה סבירה במהלך המעצר, המעצר הוא בלתי חוקי. זאת ועוד. כל ראיה שהושגה לאחר מעצר לא חוקי, תיחשב בדרך כלל כפסולה, כולל ראיות פיזיות יחד עם כל ההודאות שניתנו.

היבט חשוב נוסף שנוגע למעצר שלא כדין הוא מאפייני המעצר. לא כל מגע של אזרחים עם רשויות אכיפת החוק מהוות מעצר. על מנת להיות עצור, אדם חייב להאמין באופן סביר שאין לו את החופש לעזוב. שוטר עשוי לנקוט בפעולה, כמו לשים עליכם אזיקים, שמעידים על מעצרכם.

דוגמאות למעצר בלתי חוקי

אנשים שתוהים לגבי מעצר בנסיבות פסולות מבחינה משפטית, צריכים להתייעץ מיד עם עורך דין מיומן. אם נעצרתם באחד מהמצבים הנפוצים הבאים, המעצר עשוי להיות בלתי חוקי:

  • כפייה על ידי שוטר להודות בפשע שלא בוצע.
  • שתילת סמים או סחורות בלתי חוקיות אחרות.
  • הרגזת שוטר אבל ללא ביצוע עבירה על שום חוק.
  • אין סיבה לחפש במכונית, אבל השוטר מבצע חיפוש לאחר כפיתה באזיקים.

מצבים אחרים עשויים לכלול כפייה להגיע לתחנת משטרה, או איומים במעצר, כשאין סיבה מוצדקת להתנהלות זו. לחלופין, יתכן שהכפיתה באזיקים בוצעה במהלך חיפוש שאינו חוקי בביתכם. מצבים כאלה הם ספציפיים לעובדות, וזו הסיבה שמומלץ להתייעץ עם עורך דין בקיא בתחום. אולי זה נשמע לכם כמו דוגמאות הזויות שיש בסרטים וסדרות בטלוויזיה, אבל אלו הם דברים שקורים כל הזמן. יכול להיות שאין דרך למנוע מצבים כאלה, אבל בהחלט יש מה לעשות בפן המשפטי והחוקי.

השלכות מעצר בלתי חוקי

למעצר, במיוחד למעצר שבוצע בתואנות שווא או מסיבות חסרות בסיס, יש השפעה משמעותית על כבודו האדם ועל המוניטין שלו.

התנהלות זו עשויה אפילו להספיק לסיום העסקת אדם במקום עבודתו בנסיבות מסוימות. במהלך המעצר, נמנע מהאדם הסיכוי להרוויח כסף או להשתתף בכל אירוע שבו נוכחותו נדרשה בזמן המעצר.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה