עבירות סמים בקטינים ובגירים

בתור הורים לילדים אנו מודעים לעובדה שרמת הזמינות של סמים הינה גבוהה בהשוואה לפעם, אך למרות זאת, לא תמיד אנו מצליחים לזהות שיש בעיה, גם כאשר היא נמצאת ממש מתחת לאף שלנו. חשיפה למידע בנוגע לעבירות סמים בקטינים ובגירים יכולה לסייע לנו המבוגרים קודם כל בזיהוי הבעיה ושנית כל להבין, כיצד עלינו להתנהל במקרה בו אחד מילידנו מואשם בעבירה מהסוג הזה, עבירה שמוגדרת כעבירה פלילית.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

מהן ההשלכות של שימוש בסמים בקרב בני נוער מבחינה משפטית?

למה שמוגדר ״שימוש עצמי״ או ״שימוש בסמים קלים״  יכולות להיות השלכות משמעותיות עבור הילדים שלנו וכאשר הם נמצאים תחת מצב חברתי שלא תמיד הם חושבים עד בו הסוף, אלא פשוט רוצים להיות חלק מקבוצה מגובשת מה שמונע מהם להפעיל שיקול דעת. יחד עם זאת, הם גם לרוב לא מודעים להשלכות שיש לפעולות שלהם מבחינה משפטית. עבירות סמים משתייכות לקטגוריה של עבירות פליליות.

 

האם יש סמים המותרים לשימוש בישראל?

בישראל, כל סם אינו נמצא בגדר מותר בחוק ונחשב למסוכן ולכן גם אסור לשימוש. הפקודה בחוק אומרת כי חל איסור על שימוש בסמים וזה כולל שימוש עצמי, מכירת סמים, גידול שלהם, ייבוא סמים ואספקה שלהם.

 

עבירות סמים בקטינים ובגירים

אילו עבירות נחשבות לקלות ואילו לחמורות בהתאם לחוק במדינת ישראל?

העבירה הקלה ביותר היא אחזקה ושימוש עצמי בסם. איך יודעים האם מדובר בשימוש עצמי או לא?. לפי משקל. בחוק, לכל סם שאסור לשימוש, יש משקל וחריגה ממנו נחשבת לאחזקה שאיננה לשימוש עצמי וכך גם מתייחסים לעונש בגין אותה עבירה. אחזקה שהיא מעבר לכמות המותרת בחוק מוגדרת כסחר בסמים. ברגע שנמצאה אצל המשתמש ואין זה משנה בין כמה הוא, כמות שהיא מעל הכמות המותרת, העבירה מוגדרת כסחר בסמים וכדי שיתייחסו בכתב האישום הסופי לחומרת עבירה בצורה אחרת, יהיה עליו להוכיח אחרת. בעוד העונש באחזקת סמים לשימוש עצמי עומד על עד 3 שנות מאסר. מי שמורשה באחזקה של סמים לא רק יצטרך לרצות תקופת מאסר, אלא גם יחזיק ברישום פלילי לעוד שנים רבות.

 

מה קורה כאשר מדובר בקטין מתחת לגיל 18?

ההרשעה עבור קטין שמשתמש בסמים יכולה לפגוע בצורה משמעותית בעתידו. כתב האישום יכול לפגוע בגיוסו של אותו קטין לצה״ל ואף לפגוע בסיכוי שלו ללמוד ולעסוק במקצועות כמו עריכת דין או רפואה.

 

איפה הבעיה נוצרת?

הבעיה היא שברוב רובם של המקרים לא מדובר רק בעבירות לצורך שימוש עצמי. הרי הסמים מגיעים מאיזשהו מקום ולכן כאשר יש עבירת שימוש בסמים, לרוב גם תתלווה אליה עבירה נוספת כמו:

  • עבירת סחר בסמים
  • עבירה של גידול סמים
  • עבירה של העברת הסם
  • תיווך
  • עבירות ייבוא ועוד…

הבעיה ממשיכה כאשר המערכת המשפטית איננה רוצה להמשיך עם התיק קדימה ולהגיע למצב שאותו קטין או נער אכן מואשם ונענש מתוך רצון להעביר אותו לתהליך של שיקום בכדי להציל את עתידו.

 

העניין הוא, שהרבה פעמים קטינים נתפסים ומואשמים בעבירה כזו או אחרת הקשורה לסמים, אבל הם לא אשמים ואז נוצר מצב שהם מודים באשמה רק כדי לא להגיע למצב שהם אכן נענשים. כל עוד התיק הפלילי נשאר פתוח, אותו נער שמואשם בעבירה לא יוכל להתגייס לצבא ובישראל, יש לכך השפעות על כל העתיד המקצועי שלו.

 

כאן אתם ההורים נכנסים לתמונה בבחירת עורך דין פלילי מקצועי המתמחה בעבירות סמים אצל קטינים ובגירים ובייצוג קטינים, במטרה לעשות כל מה שאפשר כדי להגן על ילדכם.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה