איך אלימות במשפחה משפיעה על הילדים ?

הילדים שלנו הם כל עולמנו. אנחנו משקיעים כל כך הרבה בחינוך שלהם, במתן אהבה אליהם, בהקניית ערכים החשובים ומהותיים לנו, בבחירת גנים ובתי ספר, חוגים ואפילו יש הורים שלוקחים ברצינות את המיקום שבו המשפחה תגור רק במטרה להעניק לילדים את כל מה שהם צריכים בהיבט החינוכי, הרגשי, המנטלי. יחד עם זאת, החיים מביאים אותנו לכל מיני כיוונים ויש המון משפחות שנקלעות לתוך סיטואציה של אלימות במשפחה. זה יכול לקרות מאינספור סיבות כמו קשיים שהחיים מביאים איתם, מערבולות רגשיות, העובדה שאנחנו כבר לא מסתדרים עם בן או בת הזוג מכל מיני סיבות ועוד.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

 

אלימות במשפחה מחולקת לכמה סוגים

אלימות במשפחה יכולה להיות אלימות מילולית. למשל, הורים שמדברים אחד לשני בצורה שאיננה מכבדת, מזלזלים אחד בשני, מאיימים אחד על השני, מעבירים את סגנון הדיבור הזה גם לילדים שלהם ואלו יצאו כך לעולם וידברו בדיוק באותה צורה כלפי אחרים. היום זו הגננת, מחר זה חבר ומחרתיים הדיבור הזה פשוט חוזר חזרה להורים. הסיבה לכך היא משום שהילדים הם המראה שלנו וברגע שאנחנו מתנהגים בצורה מסוימת, מדברים באופן כזה או אחר, זה בדיוק מה שהם רואים ומחקים. אלימות מילולית יכולה לבוא לידי ביטוי גם בקללות, העלבות והשפלות. איך זה משפיע על הילדים? באתר  gilad-law.com תוכלו לקבל מידע נוסף על כל מה שקשור לאלימות במשפחה ואיך כדאי להתמודד עם זה.

 

ילדים מושפלים נפגעים לכל החיים

ברגע שאנחנו מדברים בשפה שאיננה נאותה לבן או בת הזוג שלנו, הילדים שלנו רואים וסופגים את אותה שפה. כאשר אנחנו מדברים בדיוק באותו האופן לילדים שלנו, ילדים שלא יודעים איך להתמודד אל מול כוחונות מהסוג הזה, הם נפגעים, הם מוחלשים, הם הופכים להיות ילדים עם ביטחון עצמי נמוך, דימוי עצמי נמוך וזו כמובן פגיעה של ממש. הדבר הזה ילווה את הילדים האלה לאורך כל החיים שלהם וזה לא משנה בכלל אם הם יעברו טיפול, הם תמיד יזכרו איך דיברו בבית ואיך התייחסו אליהם.

 

 

אלימות פיזית

מעבר לכל הנושא של אלימות מילולית בין אם זה דיבור בצורה שהיא איננה מכבדת ומזלזלת ובין אם זה השפלות או אפילו קללות, דיבור כעוס ורגוז, יש גם את כל הנושא של אלימות פיזית שהוא נושא בפני עצמו. ברגע שהורים מכים אחד את השני, מאיימים אחד על השני וגם מרימים יד על הילדים שלהם, בין אם זו סטירת לחי ובין אם ממש מרביצים, מדובר בפגיעה בכל הרמות. הילדים הופכים להיות בעצמכם ילדים אלימים, הם התנהגו באופן הזה בחוץ, ולא ירחק היום שבו הילדים האלה ירימו יד על ההורים שלהם, על האחים שלהם. בנוסף, מדובר בפגיעה רגשית ומנטלית שקשה מאוד להסביר אותה במילים. ילדים שחווים אלימות מגיל קטן או מגיל בוגר יותר מאבדים את כל הביטחון שיש להם בעולם. הרי מי שאמור להשתית להם תחושה של עוגן, של ביטחון, של יציבות, של אמון, של אהבה – אלו הם ההורים. ברגע שיש אלימות מילולית ו/או פיזית בבית, הילדים מרגישים שאין להם אף אחד בעולם הזה שהם יכולים לסמוך עליו והם מפתחים סוג של מגננה על מגננה שהופכת אותם לאנשים שיש מסביבם אינספור חומות. הילדים האלה מפתחים לאורך השנים בעיות התנהגות, בעיות רגשיות ולכן ההשפעה של אלימות בבית היא פשוט אדירה לאורך השנים.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה