אי הפללה באחריות – דע את זכויותיך מול חוק קנסות הקנאביס

אי הפללה באחריות - דע את זכויותיך מול חוק קנסות הקנאביס

רפורמת אי הפללה למשתמשי קנאביס ("חוק הקנסות" ו- "אי הפללה באחריות") נכנסה בתחילת חודש אפריל לתוקף, רפורמה זו משנה את מדיניות האכיפה ומתן גזר הדין מול אנשים שנתפסים עם קנאביס.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

עד שנכנסה הרפורמה לתוקף, היה נפתח תיק פלילי נגד כל אדם שהחזיק בקנאביס לצורך שימוש עצמי. פעמים רבות היה מוגש נגד האדם כתב אישום שהוביל לניהול הליך פלילי.

אז מה קובע הנוהל החדש?

לפי הנוהל החדש, יצטרך שוטר שיתפוס משתמש בקנאביס בגיל 18 ומעלה עם כמות שלא עוברת 15 גרמים, (כמות שנחשבת לשימוש עצמי), לבדוק מספר נתונים.

רק לאחר בדיקת הנתונים יוכל השוטר להחליט האם האדם שנמצא מולו מחזיק סמים לצורך מכירה או לצורך שימוש עצמי. הנתונים שיהיה על השוטר לבדוק כוללים בין היתר את עברו הפלילי של האדם שנתפס, הסיבות שהובילו לתפיסה ופרמטרים אחרים.

במידה שהנתפס יעמוד בפרמטרים, יהיה עליו לשלם קנס בגובה של 1,000 שקלים. במידה שמדובר על הפעם השנייה בה האדם נתפס, יהיה עליו לשלם קנס בגובה של 2,000 שקלים. האדם שנתפס יכול להחליט האם לשלם את הסכום תוך 60 יום או לבקש לבטל את הקנס תוך 30 יום. חשוב לציין שאדם שמבקש לבטל את הקנס לא דוחה את המועד בו עליו לשלמו. במידה שהנתפס לא ישלם את הקנס בזמן, הוא בעצם מודה בכך שהוא ביצע את העבירה. אם בית המשפט פוסק שהנתפס אכן ביצע את העבירה, יהיה על המואשם לשלם סכום גבוה הרבה יותר מסכום הקנס.

במידה שמדובר על הפעם השלישית בה האדם נתפס, כבר יהיה מדובר על הסדר מותנה. במצב זה יהיה על החשוד להודות בכך שהוא ביצע את העבירה שמהווה עבירה פלילית ושהוא מתחייב לנהוג בהתאם לתנאים שמפורטים בהסכם. במצב זה לא יוגש כנגד החשוד כתב אישום ובמידה שהחשוד יעמוד בהסכם, התיק הפלילי שנפתח כנגד ייסגר ("סגירה בהסדר"). רק במקרה שהסיטואציה תתרחש פעם נוספת – פעם רביעית, יהיה על האדם שנתפס לעבור הליך פלילי.

רוצה לקבל ייעוץ?
נא להשאיר פרטים ונחזור אליך בהקדם!

כתיבת תגובה